Достапни линкови

Струмичко Мокрино зјае празно: ни ученици, ни работници


Струмичко Мокрино зјае празно: ни ученици, ни работници
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Само пет деца учат во основното училиште „Видое Подгорец“ во струмичкото село Мокрино. Поради иселувањето на помладата популација во западноевропските земји, во ова село се поретко се слушаат детски гласови, а нема ниту работници за обработка на земјоделските површини.

Категории

XS
SM
MD
LG