Достапни линкови

Стевановиќ: Кај нас не умираат повеќе пациенти од ковид отколку во светот


Стевановиќ: Кај нас не умираат повеќе пациенти од ковид отколку во светот
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:50 0:00

Она што е почетна анализа, напротив не мислам дека умираат повеќе отколку што умираат во светот. Правевме една споредба и со Англија и со Франција и некоја драстична разлика нема. Повторно ќе кажам земајќи ги во предвид сите карактеристики кои се земаат во пресметките на морталитетот на болеста, а секогаш не се изразува само во проценти и по глава на жител на една држава, вели директорката на Клиниката за инфективни болести, Милена Стевановиќ во интервју за РСЕ.

Категории

XS
SM
MD
LG