Достапни линкови

Статуи и споменици - цел на антираситичкото движење

Контроверзните статуи на сопственици на робови и споменици на Конфедерацијата се уриваат или оштетуваат за време на протестите за смртта на Џорџ Флојд.

До ова доаѓа по над две недели протести за смртта на Џорџ Флојд, Афроамериканец кој почина откако полицаец во Минеаполис го притискал коленото на вратот на Флојд скоро девет минути при неговото апсење. Станува збор за драматично поместување во Соединетите држави кон справување со симболите за кои многу луѓе велат дека му оддаваат почит на расизмот.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG