Достапни линкови

Државници кои им оддадоа почит на жртвите на геноцидот во Сребреница

Меморијалниот центар Сребреница-Поточари е формиран со одлука на високиот претставник за Босна и Херцеговина во 2000 година.
Тој е и споменик и гробишта за жртвите на геноцидот во 1995 година.
Меморијалниот центар Поточари беше отворен во 2003 година од Бил Клинтон, поранешен претседател на Соединетите држави, а во текот на своето 15 годишно постоење, тој беше посетен од бројни официјални претставници од регионот и светот.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG