Достапни линкови

Спортистките во Авганистан под бурки во страв од талибанците

Од преземањето на власта во август 2021., талибанците им забранија на авганистанските спортистки да тренираат, како дел од ескалирачката кампања на органичувања кои го нарушија секојдневниот живот на жените. Во страв од одмазда, овие жени во бурки позираа за потрети, со опрема од спортовите кои ги саакаат, а во кои им е официјално забрането да учествуваат.


Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG