Достапни линкови

Спироски - Потребно е системски да се поттикне дарувањето на органи


Спироски - Потребно е системски да се поттикне дарувањето на органи
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:53 0:00

Во имунологијата се уште е непознато како генетските механизми на човекот влијааат против заболувањето од Ковид-19, вели проф. д-р Мирко Спироски – имунолог, основач и прв директор на Институтот за имунобиологија и хумана генетика при Медицинскиот факултет во Скопје. Сега е основач и директор на Научна фондација Спироски. Тој зборува и за слабата афирмација на дарителстовото на клетки, органи и ткива во земјата.

Категории

XS
SM
MD
LG