Достапни линкови

Солзи и гнев по убиството на една ТикТокерка на протестите во Иран


Солзи и гнев по убиството на една ТикТокерка на протестите во Иран
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Деновиве била погребана 20-годишна жена за која се вели дека била застрелана од иранските безбедносни сили во градот Караџ, во близина на Техеран. Хадис Наџафи, која беше активен на сајтот на социјалната мрежа ТикТок, била застрелана шест пати на 21 септември за време на тековните протести низ целата земја по смртта на Махса Амини. Амини почина во притвор на 16 септември во Техеран, откако беше уапсена од иранската полиција за морал, бидејќи не носеше правилно шамија или хиџаб.

Категории

XS
SM
MD
LG