Достапни линкови

Соборени статуи и споменици во историјата

Бидејќи јавната расправа бесне околу отстранувањето или вандализамот врз споменици и статуи во Соединетите држави и Британија, се осврнуваме врз некои споменици, урнати во поновата историја.

Историјата бележи уривања на статуи и споменици како што се и овие најновите во САД и Британија по убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд во полициски притвор.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG