Достапни линкови

Случај на силување во Киргистан и „Судот на старите“


Случај на силување во Киргистан и „Судот на старите“
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Во селата во Киргистан, од 2002-ра, и законски, покрај редовните судови, за спорови и кривични дела судат и таканаречените Судови на старите. Случај на силување во едно село, предизвика големо внимание на јавноста, бидејќи, осомничениот е во притвор, судскиот процес не е ни почнат, но судот на старите донесе одлука и за протерување на целото негово семејство.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG