Достапни линкови

Случај Монструм – протестен марш


Случај Монструм – протестен марш
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Протестот од Чаир до ЈО беше поради незадоволството на семејствата на обвинетите откако Обвинителството на последното судско рочиште побара највисоки казни за петкратното убиство на 12 април 2012 година кај Смилковското езеро. Тогаш беа убиени 4 момчиња Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски. Во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута. Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост.

Категории

XS
SM
MD
LG