Достапни линкови

Славење во Минеаполис откако Шовин беше прогласен за виновен

Поранешниот полицаец од Минеаполис Дерек Шовин, кој беше снимен како клечи на вратот на Џорџ Флојд, што предизвика протести против расизмот во САД и светот, беше прогласен за виновен по сите три точки - убиство од втор и трет степен и убиство од небрежност.


Дерек Човин (45) беше обвинет за убиство на афро-американец откако повеќе од девет минути клечеше на вратот на Флојд за време на апсењето во мај 2020 година.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG