Достапни линкови

Слабиот скрининг за рак на матка, се плаќа со живот


Слабиот скрининг за рак на матка, се плаќа со живот
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Секоја година во Македонија во просек 150 жени заболуваат од рак на грлото на матката, а 40 жени ја губат битката со оваа болест, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Лекарите предупредуваат дека здравството потфрла во раната детекција и скринингот, а цената се плаќа со животи.

Категории

XS
SM
MD
LG