Достапни линкови

„Сега си Русинка“: Украинско семејство се сеќава на депортацијата во Москва


„Сега си Русинка“: Украинско семејство се сеќава на депортацијата во Москва
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Семејство од Мариупол ги сподели своите искуства за тоа како поминале низ руски филтрационен камп по што стигнале во Москва. Мајката успеала да ги извлепе своите деца преку Белорусија и Полска, додека сопругот избрал да остане во Русија. Во извештајот објавен од Хјуман рајтс воч се вели дека практиката на насилно преселување на украински граѓани во Русија е воено злосторство.

Категории

XS
SM
MD
LG