Достапни линкови

Руското уништување на националното и културното наследство на Украина

Војната носи не само смрт, туку и уништување на историски градби, споменици, библиотеки, цркви, па дури и уникатни форми на транспорт идентификувани со некоја земја или регион.

Украинското Министерство за култура и информативна политика ја обвинува Русија дека извршила воени злосторства со уништување или оштетување на 242 места и објекти на културно наследство. УНЕСКО ја потврди штетата на 110 локации од почетокот на инвазијата на Русија на 24 февруари. Тоа вклучува 48 верски објекти, 10 музеи, 22 историски згради, 11 згради посветени на културни активности, 13 споменици и шест библиотеки. Како што војната се одолговлекува, постои загриженост дека повеќе локации ќе бидат додадени на списокот.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG