Достапни линкови

Ракетирање меѓу Израел и милитантите во Газа


Ракетирање меѓу Израел и милитантите во Газа
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Израел изврши воздушни напади во Газа, а палестинските милитанти лансираа ракети од густо населената енклава во текот на ноќта, во ескалацијата предизвикана од тензиите во Ерусалим. Палестински здравствени власти во Газа известија за 24 смртни случаи, од кои девет деца и над 100 ранети. Израелската војска соопшти дека извршила 130 напади како одговор на околу 200 ракети истрелани од Газа од Хамас и другите милитантни групи. Голем дел од ракетите истрелани од Газа беа пресретнати од израелскиот систем за одбрана „Железна купола“, но шест лица беа ранети во јужниот израелски град Ашкелон откако ракетите погодија две станбени згради.

Категории

XS
SM
MD
LG