Достапни линкови

Протести на власта и опозицијата во Белград

Поддржувачите на владата и опозицијата се собраа вчера во Белград пред српскиот парламент. Повеќето од присутните немаа маски, чие носење се препорачува со цел да се потисне пандемијата на коронарна вирус, а не се почитуваа ниту мерките за физичко растојание. Имено, приврзаниците на Српската напредна партија се собраа пред Собранието на Србија, каде што имаше и група која го поддржува лидерот на движењето Двери, Бошко Обрадовиќ. Тој таму штрајкува со глад од недела, на 10.05, со барање да се одложат изборите во Србија закажани за 21 јуни. Од друга страна, пратениците на владејачката СНС, Александар Мартиновиќ и Сандра Божиќ, бараат Обвинителството да поведе постапка против лицата кои учествувале во немирите на митингот на 8 мај, во организација на Двери.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG