Достапни линкови

Проблематичната историја на бугарскиот советски споменик

Неодамнешниот вандализам врз познатата колона од споменикот на Црвената армија во центарот на Софија е последниот во низата симболични напади против Кремљ изразени врз споменикот. Како беше „напаѓан“ Кремљ преку споменикот низ времето наназад...


Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG