Достапни линкови

Пристаништето во Бејрут пред и по експлозиите

На 4 август главниот град на Либан Бејурт беше потресен од две силни експлозии. Загинаа најмалку 135 луѓе, додека 5.000 се повредени, а околу 300.000 останале без домови.

Либанскиот премиер Хасан Диаб изјави дека експлодирале 2.750 тони земјоделско ѓубриво амониум нитрат што со години се чувало во складиште во пристаништето.

XS
SM
MD
LG