Достапни линкови

Преживеана од холокаустот: Опсадата на Мариупол e полоша од Ленинградската во Втората светска војна


Украинката Елвира Бортс, која го преживеала холокаустот, вели дека нацистичката опсада на Ленинград била пострашна од сегашната руска на Мариупол. Интервјуто на Бортс беше последна приказна на новинарката на РСЕ, Вира Гирич, која беше убиена во руски напад на 28 април врз нејзината зграда во Киев

Категории

XS
SM
MD
LG