Достапни линкови

Последици од битката: Украинските сили повторно зазедоа село кај Киев

Украинските сили соопштија дека го ослободиле селото Лукјанивка во областа Баришивка во околината на Киев. Локалниот функционер кој учествуваше во битката на 24 март, Дмитриј Линко, изјави дека десетици руски војници биле убиени, неколку оклопни возила биле уништени и најмалку три тенкови биле запленети. Фотографот на РСЕ, Серхи Нужненко, ги фотографираше последиците од битката кај Лукјанивка, каде што многу куќи претрпеа големи оштетувања.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG