Достапни линкови

Последиците од масовните немири во Казахстан

Ова се фотографии од странски војници и од штетата од немирите во Алмати, една недела по масовните немири што го зафатија Казахстан, предизвикани од поскапувањето на гасот.

Претседателот Касим-Жомарт Токаев повика повеќе од 2.000 војници од Организацијата на Договорот за колективна безбедност, предводена од Русија да помогнат во стабилизирањето на централноазиската држава по масовните демонстрации.

Не е јасен точниот број на загинати во насилствата. Иако официјалниот биланс на загинати е 164, Токаев рече дека стотици цивили и безбедносни сили биле убиени и повредени.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Фејсбук форум

Категории

XS
SM
MD
LG