Достапни линкови

Поранешен руски воен пилот со кампања против војната на Путин


Поранешен руски воен пилот со кампања против војната на Путин
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Володимир Билевич служел во советските и руските воздушни сили. Но, кога Русија ја нападна Украина, пензионираниот пилот започна кампања „еден човек против војната“. Руските дописници на РСЕ го придружуваа Билевич, кој е руски државјанин, но етнички Украинец, кога тој излезе на улиците на западниот руски град Белгород, во близина на украинската граница. Оваа приказна е снимена пред РСЕ да биде принудена да ја прекине својата работа во Русија на 6 март, поради силниот владин притисок да престане со независното известување во земјата.

Категории

XS
SM
MD
LG