Достапни линкови

Полјаците против излегувањето од ЕУ


Полјаците против излегувањето од ЕУ
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Во повеќе градови низ Полска се одржаа протести против владината политика контра ЕУ. Во Варшава се собраа над 100.000 луѓе во знак на подршка на останувањето во ЕУ. До протестите доаѓа откако Уставниот суд во земјата, минатата недела донесе одлука дека некои делови од ЕУ законодавството се неуставни во Полска. Тоа ја зголеми загриженоста дека Полска би можела да ја напушти Европската Унија.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG