Достапни линкови

Поглед на последиците од поплавите во Германија и Белгија

Големи делови на Западна Германија беа погодени од силен дожд во ноќта кон 15 јули, што резултираше со локални поплави што уништија згради и однесоа автомобили. Бројот на смртни случаи по невремето во Рајнска област-Пфалц и Северна Рајна-Вестфалија се зголеми на најмалку 81, соопшти германскиот радиодифузер АРД на 16 јули. Особено погодени се областите Бад Ноенахр, Ахрвајлер и Еускирхен, според полицијата. Некои од мртвите сè уште не се извлечени, а луѓето сè уште се водат како исчезнати.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG