Достапни линкови

Погледнете како исчезнува муралот со Навални во Санкт Петербург

Ноќта на 28 април, во центарот на Санкт Петербург, на страната на една зграда се појави мурал на кој е претставен рускиот опозициски политичар Алексеј Навални, со натпис „Херој на ново време“. Поминаа само неколку часа пред да пристигне полицијата.

Полицијата соопшти дека е покрената истрага за „вандализам мотивиран од политичка, идеолошка, расна, етничка или верска омраза“. Истражителите веруваат дека неколку уметници работеле на муралот​.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG