Достапни линкови

Охрид тоне и урбано и еколошки


Охрид тоне и урбано и еколошки
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:42 0:00

Отпад во езерото, платформи над водата. Багери и градби до плажите. Сето ова го регистрираше камерата на Слободна Европа, а тоа се дел од причините поради кои УНЕСКО препорачува Охрид да биде ставен на Листата загрозени светски вредности. Властите не успеаа да ги остстранат нотираните слабости. Охрид е важен и треба да се грижиме за него, велат охриѓани од почнувајќи од градоначалникот па до активистите, но грижата потфрли, сметаат граѓаните. Репортажа на Владимир Калински и Горан Стефановиќ.

Категории

XS
SM
MD
LG