Достапни линкови

Осветување на контроверзната руска воена црква

На 14 јуни, новата црква на руските вооружени сили беше осветена. Храмот и соседниот музеј се изградени во Патриотскиот парк, воено-тематски комплекс 60 километри од Москва, за одбележување на 75-годишнината од победата во Втората светска војна. Изградбата на црквата е обвиена во контроверзии, од отстранетиот мозаик на кој е прикажан рускиот претседател Владимир Путин до прашања во врска со финансирањето. Првично, церемонијата на осветување требаше да се одржи на 9 мај, Денот на победата во Русија, но истата беше презакажана поради тековната пандемија на ковид-19.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG