Достапни линкови

Од Стоунвол до Скопје: Битката за ЛГБТ правата низ светот

Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и Бифобија на 17 мај ги истакнува местата во светот каде членовите на ЛГБТ заедницата сè уште се соочуваат со прогони. Датумот беше избран за одбележување на одлуката на Светската здравствена организација за 1990 година за отстранување на хомосексуалноста од списокот за класификација на болести. Еве го погледот на движењето на ЛГБТ во слики.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG