Достапни линкови

Од рок ѕвезди до првата дама на САД во посета на Украина

Русија продолжува со воениот напад во источна Украина, додека контраофанзивата во регионот Харков резултираше со ослободување на неколку градови. Во руски воздушен напад врз училиште во источниот регион Луганск веројатно загинале 60 луѓе. Првата дама на САД Џил Бајден се сретна со нејзината украинска колешка Олена Зеленска за време на ненадејната посета на Денот на мајката во Ужхород. Ирската рок ѕвезда Боно одржа концерт во метрото во Киев пред мала толпа присутни. Десетици цивили беа евакуирани од фабриката за челик Азовстал додека последните украински бранители во Мариупол ветија дека ќе се борат до крај. Еве некои фотографии од изминативе неколку дена.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG