Достапни линкови

„Одлучив да останам“: Ирачанец во Србија


„Одлучив да останам“: Ирачанец во Србија
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

Дваесетгодишниот Карох Пиштеван од Ирак дошол во Србија во 2017 година и решил да остане. Добил азил, изнајмил стан во Белград од платата како преведувач, волонтирал во културниот центар „Квака 22“, стекнал многу вештини и уште повеќе пријатели. Имал 15 години кога дошол сам во бегалскиот камп во близина на Белград.

Категории

XS
SM
MD
LG