Достапни линкови

Нуредини - Ако на индустријата не ѝ воведеме даноци за јаглерод, тоа ќе го направи ЕУ


Нуредини - Ако на индустријата не ѝ воведеме даноци за јаглерод, тоа ќе го направи ЕУ
please wait

No media source currently available

0:00 0:14:13 0:00

Постројките на јаглен ќе бидат деактивирани до 2030 година, а дотогаш државата ќе инвестира во обновлива енергија, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини. Тој вели дека во финална фаза е тендерската постапка за хидроелектраната Чебрен, но и дека ЕУ планира да им воведе даноци за јаглерод и на земјите кандидатки за членство.

Категории

XS
SM
MD
LG