Достапни линкови

Нов патријарх на СПЦ е Порфириј


Нов патријарх на СПЦ е Порфириј
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:08 0:00

Со звукот на ѕвоната на сите цркви во Србија беше означено дека митрополитот Порфириј е избран за нов патријарх на Српската православна црква. Тој се сметаше за многу силен кандидат за оваа функција поради неговата ранг позиција во црквата, но и поради очигледната блискост со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Категории

XS
SM
MD
LG