Достапни линкови

Нови сателитски фотографии покажуваат зголемена руска воена активност кај Украина

Најновите фотографии од сателитската компанија Maxar Technologies се чини дека покажуваат зголемена руска воена активност во близина на Украина на 14-16 февруари, вклучително и изградба на понтонски мост во Белорусија и пристигнување на хеликоптери за напад. Руското Министерство за одбрана на 15 февруари соопшти дека некои војници распоредени во близина на Украина се враќаат во нивните постојани бази. Но, американскиот државен секретар Ентони Блинкен следниот ден изјави дека Соединетите држави не виделе „никакво значајно повлекување“ на руските сили од границата со Украина. И на 17 февруари, британскиот министер за одбрана Бен Валас ја обвини Русија дека го прави спротивното од она што го тврди, велејќи: „Видовме зголемување на војниците во последните 48 часа, до 7.000“.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG