Достапни линкови

Нови сателитски снимки откриваат колкаво е уништувањето во Мариупол

Сателитски снимки од опколениот јужен пристанишен град на Украина Мариупол, направени на 29 март, покажуваат голема штета од руските напади врз станбени области, како и заробени граѓани кои мора да стојат во долги редици за храна.Фотографиите од Maxar Technologies ги прикажуваат урнатините на десетици високи станбени згради, како и театарот во Мариупол каде што локалните власти велат дека стотици луѓе биле убиени. Руските сили го опколија градот и лансираа проектили и ракети против цивилното население кое нема безбедни коридори за напуштање.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG