Достапни линкови

Низ фотографии и цитати: 200 години Фјодор Достоевски

Фјодор Достоевски, најпознат по неговите романи Злосторство и казна, Браќата Карамазов и Идиот, е роден во Москва на 11 ноември 1821 година.

Сметан за еден од најголемите руски писатели, Достоевски сè уште е широко читан ширум светот и има влијание врз многу подоцнежни писатели, дома и во странство. Неговите книги се преведени на најмалку 170 јазици. Почина на 9 февруари 1881 година.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG