Достапни линкови

Низ фотографии: Александар Литвиненко, критичарот на Кремљ

Поранешниот руски безбедносен агент, критичар на Кремљ, Александар Литвиненко почина во Лондон на 23 ноември 2006 година, откако беше отруен со високо радиоактивен полониум-210. Тој избега во Британија во 2000 година, откако јавно ја обвини Федералната служба за безбедност дека планирала убиство на олигархот Борис Березовски.

Британската истрага откри дека Литвиненко пиел чај наполнет со полониум за време на состанокот во лондонски хотел неколку недели претходно со двајца Руси, Андреј Луговој и Дмитриј Ковтун. Москва одби да ги екстрадира. Во јануари 2017 година, Соединетите држави ги ставија и двајцата на црната листа според Законот Магнитски.

Во својата одлука донесена на 21 септември 2021 година, Европскиот суд за човекови права со седиште во Стразбур утврди дека убиството го извршиле Луговој и Ковтун кои дејствувале како агенти на руската држава.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG