Достапни линкови

На линијата на поделба во источна Украина

Украина и нејзините сојузници во НАТО алармираат поради движењето на руските војници во близина на границите на Украина оваа година, што предизвикува загриженост дека конфликтот што беснее во источна Украина може да прерасне во отворена војна.

Москва, пак, ги обвини Украина и САД за дестабилизирачко однесување и сугерираше дека Киев можеби подготвува офанзива во источна Украина, што украинските власти категорично го негираат.

Односите меѓу Украина и Русија се прекинаати во 2014 година, откако силите поддржани од Москва окупираа територии во источна Украина на кои Киев сака да ја врати контролата. Според властите на Украина, оттогаш во борбите загинале околу 14.000 луѓе.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG