Достапни линкови

Муслиманите од Европа до Азија го слават Курбан Бајрам

Муслиманите го одбележуваат еден од најголемите исламски празници, Курбан Бајрам. За време на празничниот период, муслиманите колат животни во симболична почит кон приказната за пророкот Ибрахим и неговата подготвеност да го жртвува својот прв син како чин на молба кон Бога.

Муслиманите учат дека пред Ибрахим да го жртвува својот син, Бог обезбедил јагне да се жртвува. Традиционално е месото да им се дава на сиромашните.

Во услови на наплив на нови случаи на ковид-19, луѓето мораат да се справат со ограничувањата втора година по ред. Еве еден поглед на прославата на Бајрам од Европа до Централна Азија.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG