Достапни линкови

Мигрантите во Босна без засолниште во зима

Стотици мигранти во кампот Липа во Босна и Херцеговина се блокирани во услови на големи снежни врнежи откако пожарот уништи голем дел од кампот на 23 декември.

Босанските власти не успеаја да најдат нови сместувачки капацитети за мигрантите во Липа, лоциран во близина на градот Бихаќ, оставајќи околу 1.400 луѓе заглавени на студ, само пакети со храна обезбедени од хуманитарни групи.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG