Достапни линкови

Меркел во Тирана на средба со лидери од Балкан


Меркел во Тирана на средба со лидери од Балкан
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна во Тирана, каде што најнапред имаше средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Потоа, Меркел ќе има заеднички ручек со шефовите на владите на земјите од Западен Балкан, по што ќе има одделни средби со премиерите на Црна Гора, БиХ, Северна Македонија и Косово. Теми на разговорите се проширувањето на ЕУ и билатерални прашања.

Категории

XS
SM
MD
LG