Достапни линкови

Мариупол: Пред и потоа


Мариупол: Пред и потоа
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Снимките доловуваат контрастни слики од градот Мариупол пред и по 24 февруари 2022 година, кога Русија ја започна својата воена инвазија врз Украина. Некогаш живото индустриско пристаниште оттогаш стана симбол на целосно и неселективно уништување нанесено од руското бомбардирање, кое ги принуди жителите да се кријат речиси два месеца во подрумите на станбените згради и фабриките без вода, струја или греење. Последните бранители на Мариупол се предадоа на 16 мај. Не е познат точниот број на цивилни жртви, со проценки во илјадници. Се смета дека многу тела останале под урнатините.

Категории

XS
SM
MD
LG