Достапни линкови

Мариупол: Животот во разурнатиот окупиран град

Минатиот месец рускиот претседател Владимир Путин го прогласи „ослободувањето“ на градот Мариупол за „успешно“. Со многу станбени области уништени и економија во урнатини, тоа е борба за опстанок за околу 100.000 жители уморни од војна, кои се соочуваат со неизвесна иднина. Со неговите преживеани принудени да чекаат вода и храна, Мариупол повеќе не личи на просперитетен европски град.

Пишувајќи на својот канал на „Телеграм“ на 12 мај, советникот на градоначалникот на Мариупол, Петро Андриушченко, наведува руски бројки во кои детално е опишано како само 9.610 жители добиле храна тој ден. „Мислам дека ова е доволно јасен одговор на прашањето дали има доволно храна во градот и дали окупаторите ги хранат луѓето“, рече тој.

Ако Русија ја задржи контролата врз Мариупол, ќе обезбеди копнен коридор меѓу Крим и сепаратистите поддржани од Москва во регионот Донбас во источна Украина.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG