Достапни линкови

Лов со орли во Казахстан: Традицијата стана спорт

Казахстанците имаат долга историја на користење на птици грабливки во лов на лисици, волци и други животни и оваа традиција продолжува до денес. Турнирот на лов со орли, познат како Златен орел, се одржа на 5 декември. Поради пандемијата на ковид-19, ловци од други земји, како што се Киргистан и Монголија, не беа во можност да учествуваат.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Фејсбук форум

Категории

XS
SM
MD
LG