Достапни линкови

Кучиња откриваат коронавирус побрзо од ПЦР тестовите

Во светот кучиња трагачи се обучуваат за откривање на лица заразени со коронавирус. Оваа иновативна мерка осмислена во Франција веќе се развива во Русија, Финска, Германија, Велика Британија и многу други земји. Официјални лица велат дека кучињата се во можност да детектираат коронавирус од значително помала количина на вируси отколку што обично се користи за ПЦР тестовите. Во пракса, кучето е во состојба да открие коронавирус кај лице порано од лабораториските тестови.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG