Достапни линкови

Коронавирус - Заробени на аеродроми во Русија

Со откажани летови и затворени граници во Русија, многу работници мигранти од Централна Азија се најдоа заробени и не може да се вратат во матичните земји. Стотици се заробени на аеродромските терминали низ цела Русија.

Забраната за летање, наредена од руската влада, во текот на пандемијата КОВИД-19, стапи во сила на 27 март, оставајќи заробени стотици странски работници. Единствен исклучок се чартер-летовите за враќање на руските граѓани од странство.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG