Достапни линкови

Конгресмен Грегори Микс: САД се надеваат на поинаква Русија по војната во Украина


Претседавачот на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД, Грегори Микс, (кој е Демократ од Њујорк), вели дека се надева оти по војната во Украина ќе се појави една „поинаква Русија“, „не Русија предводена од брутален режим“. Во интервју со Реј Фурлонг, новинар на РСЕ во Прага на 25 мај, Микс рече дека САД не дејствуваат за „промена на режимот“ во Русија, туку дека промената ќе треба да биде поттикната од „народот на Русија“.

Категории

XS
SM
MD
LG