Достапни линкови

Камења и молотов коктел кон Собранието, има повредени и приведени


Камења и молотов коктел кон Собранието, има повредени и приведени
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

Ескалираа протестите против „францускиот предлог“ за откочување на македонските евроинтеграции. Група од стотина млади маскирани демонстранти со камења ги искршија прозорците на Собранието. Кон полицијата фрлија и молотов коктел. Полицијата ги разби протестите. Има повредени полицајци и приведени демонстранти. На четвртиот ден протести против „францускиот предлог“ имаше илјадници луѓе. Кога почнаа судирите со полицијата, најголем дел од нив се разотидоа. Демонстрантите сметаат дека предлогот е неприфатлив зашто ќе ја бугаризира Македонија.

Категории

XS
SM
MD
LG