Достапни линкови

Како украинските пожарникари се бореа со пожарот околу Чернобил

Стотици украински пожарникари десетина дена се бореа против пожарите во близина на нуклеарната централа Чернобил. Пожарите започнаа на 3 април во западниот дел на зоната. Областа беше испразнета во април 1986 година по нуклеарната катастрофа во Чернобил. Вршителот на должноста директор на државната инспекција за екологија на Украина Ехор Фирсов на 14 април изјави дека пожарникарите успеале конечно да го изгаснат пожарот.

Вчитај повеќе

Категории

XS
SM
MD
LG