Достапни линкови

Илјадници Срби протестираа против експлоатација на литиум


Илјадници Срби протестираа против експлоатација на литиум
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Илјадници Срби излегоа денеска на протест во Белград против планираната експлоатација на литиум. Околу 30 еколошки групи организираат кампања за повик за построга контрола на загадувањето, бидејќи лондонската компанија „Рио Тинто“ „фрлила око “ на големите наоѓалишта на литиум во близина на градот Лозница, во западна Србија.

Категории

XS
SM
MD
LG