Достапни линкови

Избори во Иран - меѓу сиромаштијата и пандемијата


Избори во Иран - меѓу сиромаштијата и пандемијата
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:15 0:00

Иранците денеска (18 јуни) гласаат за наследник на претседателот Хасан Рохани во услови на длабока и тековна економска криза. Санкциите од САД, огромната инфлација, лошото управување на владата со пандемијата на ковид-19 предизвикаа широко распространети тешкотии. Од зголемувањето на цените на храната до бездомништвото, Иранците се соочуваат со низа финансиски предизвици, што ја прави економијата број еден на овие избори.

Категории

XS
SM
MD
LG